Biz Kimiz

MARMARA YELKEN KULÜBÜ
Rüzgâr Sörfü Şubesi

Biz Kimiz?
Marmara Yelken Kulübü Rüzgar Sörfü şubesi ,2005 yılında Serhan Balcı tarafından Caddebostan sahilinde kurulmuştur. Amacımız; gerekli ortama sahip olmamıza rağmen, denizden uzak yetişen ülkemiz çocuklarına ve gençlerine ve yaşı kaç olursa olsun bu spora ilgi duyan bireylere, alanında uzman kadromuzla rüzgar sörfünü öğretmek, sporcular yetiştirmektir. Çocuk ve gençlerin yanında yetişkinlerin de uğrak yeri olan merkezimizin temel hedefi ise, ülkemizde denizciliğin ve rüzgar sörfü sporunun gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Neredeyiz?
İstanbul’un en güzel sahili olan Kadıköy/Caddebostan’da, yani hem şehrin göbeğinde hem de karmaşasından uzakta, kendinizi büyük şehirde bile özgür hissedebileceğiniz noktadayız.

Ne Yapıyoruz?
Rüzgar Sörfü

7 yaşından itibaren başlanılabilen rüzgar sörfü, bireyin doğayla bütünleşmesini sağlayarak stresten uzaklaştırmakta, aynı zamanda da çevresel ve kişisel zorluklarla soğuk kanlılıkla mücadeleyi öğrenmesine yardımcı olur. Çocuklar, denizde hızlıca değişen hava şartlarıyla mücadele ederken daha kolay karar alabilen, üretken bireyler haline gelirler. Bu da özgüven artışını sağlar. Kendi başlarına sorunlara çözüm bulmaları onları yaşıtlarına göre olgunlaştırır. Denizde birçok değişken ile kendi başlarına mücadele halinde olacakları için hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişim gösterirler. Rüzgar sörfü, denizde rüzgarı kullanarak ilerletilen bir board olarak görülse de bundan çok daha fazlasıdır

Rüzgar sörfü, fiziksel olarak da birçok spora nazaran çok daha çeşitli kas gruplarını çalıştıran bir spordur. Bunun yanında denizle iç içe olmak her yaşta insana huzurlu, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın kapısını açar. Bu yüzden yetişkinlere de şehrin karmaşasından ve iş stresinden uzakta, doğanın, denizin kapısını aralıyoruz.

Stand Up Paddle
Kürek Sörfü olarak da bilinen Stand Up Paddle son zamanlarda ismini daha çok duymaya başladığımız bir su sporu. Adından da anlaşılacağı üzere bir sörf tahtası ve bir kürekle yapılan denge hakimiyetine dayanan, durgun sularda keyifli bir gezinti yapabileceğiniz, vücudunuzdaki bir çok kas grubunu çalıştıran bir spordur.

Rüzgar Sörfü Nedir?
Sörf tahtası ve yelken yardımıyla rüzgarı kullanarak su üzerinde gitmemizi sağlayan spordur. Hem adrenalini hem de heyecanı içinde bulunduran bu spor dalının öğrenilmesi, başlangıç seviyesinde oldukça kolay ve hızlıdır.
Kas koordinasyon ve denge temelinde, tüm vücut kaslarının gelişmesine yardımcı olan rüzgar sörfü geniş yapılı yüksek litreli eğitim boardları sayesinde sörf tahtasının üzerinde durmakla uğraşmaktan çok; yelkene, yön vermeye, rüzgara konsantre olmanızı sağlıyor.

Kurumsal Eğitim / Etkinlikler
Rüzgar Sörfü sporu, tıpkı iş hayatında olduğu gibi komplike bir uygulama ve sonuca gitmek için kişinin kullanacağı, başarıyla tamamlanmış bireysel görevler dizisi içermektedir.

Kurumsal bir şirketin başarısı, temelde bireysel yeteneklere, ötesinde ise bu bireysel yeteneklerin oluşturacağı sinerjinin verimine bağlıdır.

Birçok kurumsal şirket, her yıl çalışanlarının bireysel ve ekip halindeki performanslarını arttırmak amacıyla hedeflerine özgü farklı metodlar izleyerek büyük gelişim yatırımları yapmaktadır.Çoğu ne yazık ki sadece teorik bazla sınırlı kalan söz konusu bu gelişim programlarına karşın, “yaşayarak öğrenme metodu” çok daha etkili bir yöntemdir.

İşte tam da bu noktada, şirketlerin yüksek bir verim gelişimi göstermeleri için, çalışanların bilinçaltlarına aşağıdaki kavramlar kalıcı olarak işlenir.

* Baskı altında hızlı, doğru ve işlevsel karar verme
* Değişken şartlar altında performans korunumu
* Dengeli hırs gelişimi
* Doğayla mücadelede kendinden üstün olanı kontrol altına alma, onu lehine kullanma becerisi
* Ekip çalışması, koordinasyon
* Kriz yönetimi
* Liderlik, Motivasyon
* Risk Analizi, Strateji Planlama

Rüzgar Sörfü sporu ile özümsenmesi hedeflenen bütün bu kavramları, ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz doğrultusunda profesyonelce tasarlanacak ve özelleştirilecek Eğitim / Workshop / Kamp / Yarış Organizasyonu programları ile hayata geçirebilir, tesislerimizde ya da dilediğiniz yerde yapılacak olan sosyal etkinlikler ile çalışanların sosyal hayatını işe bağlı olarak zenginleştirmeniz mümkün.

Serhan Balcı
TBK Rüzgar Sörfü Antrenörü